Fatma YÜKSEL | Grafiti Sahnesinin hayaleti: Banksy kimdir?
Gerçek adı bilinmeyen İngiliz grafiti sanatçısı Banksy, 25 yıldan bu yana dünyanın her yerinden duvarlara garfitilerini bırakıyor.
grafiti, banksy, sokak sanatı, pest control, sanatsal gerilla savaşı, çeviri
774
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-774,qode-listing-1.0.1,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,qode-restaurant-1.0,,vertical_menu_enabled,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,qode-content-sidebar-responsive,transparent_content,qode-theme-ver-12.1,qode-theme-bridge,bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive

Aborijin Sanatı

About This Project

Avustralya yerli halkının günümüze kadar gelmiş Aborijin Sanatı

Sanatları, dini inançları ve mitolojileriyle derinden bağlı olan Aborjinler, 40 bin yıldır Avustralya topraklarında genellikle göçebe yaşam süren kadim halktır. Aborjinler, yaşam biçimlerinin ve kültürlerinin yansıması olarak sanatlarını taşınabilir heykeller, ağaç kabukları, elyaf veya taşlar gibi nesneleri kullanarak icra ederler; ayrıca bedenleri de adeta bir tuval niteliği görür, kültürlerinde vücut boyama sanatı oldukça yaygındır. Dövme asırlardır “Maori” kültürünün önemli parçasıdır. Bedenlerinin belirli yerlerine yapılan spesifik dövmeler halk içinde mevki ve başarı olarak sembolik anlam taşır.

Aborijin mitolojik hikayelerine dayanan bir tür inanç ve kurallar sistemi olan “Düş Zamanı”na inanırlar; “Düş Zamanı” mitolojisi Aborijinlerin inanç sistemlerinin belirleyicisidir. Bu inanca göre biri ölümlü biri totemlere bağlı ve ölümsüz olan 2 ruhları olduğuna inanılır. Bu mitolojiye göre tanrılar farklı hayvan formlarında dünyaya inerler ve uzun yolculuklara çıkarlar. Tanrılar, kanyon veya mağara gibi yerlerde kendilerinden birer parça bırakırlar. Bu özel noktalar yöredeki Aborijin kabilesinin düş yeri olur ve o yerle ilgili kuşaktan kuşağa aktarılan Düş Zamanı öyküsü oluşur. Bu öyküler kutsal törenlerle öğrenilmiştir.

Aborijinler dilleri farklı olan yüzlerce kabile halinde yaşadıkları için; müzik ve dans öncelikli iletişim araçlarıdır. Didgeridoo adlı üflemeli uzun ahşap çalgı, kültürlerinin ortak eseridir, karşılaşmalarında dostluk kurma veya birbirlerini uyarma eylemleri bu çalgı ile yapılır. Dansları da bir o kadar kültür ve iletişimlerinde etkilidir ve şarkılar genelde Düş Zamanı mitolojisinin hikayelerinden oluşur.

Aborijin Sanatı 35.000-40.000 yıl öncesine dayanır. Aborijin resimlerindeki sayısız katmanlar geçen yılları göstermektedir. Aborijin çocuklar resmin nasıl yapıldığını büyüklerinden öğrenirler ve resim yinelenir. Geleneksel resimlerin boyaları -kırmızı, sarı, beyaz ve siyah olmak üzere- pigment madenlerinden elde edilir.

Aborijin sanatçılar yeni veya orijinal bir eser yaratmak yerine, ruhani atalarından kendilerine kalan sanatsal unsurları ve desenleri yeniden yorumlamayı tercih ederler. Günümüzde çağdaş Aborijin sanatçıların neredeyse hepsi noktalama tekniği ile resim yapmaktadır ve ağaç kabuklarına resim yapmak için akrilik boya kullanırlar.

Kestikten sonra ateş ve su ile düzleştirdikleri ağaç kabuklarını bir tuval gibi kullanarak noktalama tekniği ile resimler yapılır ve her desen bir anlam taşımaktadır. Resimler kodlu olarak hikayeler anlatmaktadır. Aborijin resim sanatı dünyanın en eski sanatlarından biri olarak kabul edilmektedir. Modern Aborijin sanatı ise 1970’lerden bu yana değer bulmuştur.

20. yy. Aborijin ressamı olan Clifford Possum Tjapaltjarri (1932-2002)’nin resimleri Aborijin sanatının uluslararası sanat dünyasında tanınmasını sağlamıştır. Aborjin sanatı bugün dünyanın birçok yerinde büyük müze ve galeri koleksiyonlarında yer almaktadır.


 

*Aynı zamanda editörlüğünü yaptığım Duvardaki Sanat dergisinin 1. sayısı için yazmış olduğum içeriktir. Dergi henüz tasarım aşamasında olduğu için link yönlendirmesini çalışmalar bittikten sonra güncelleyeceğim.*

 

 

Tarih
Kategori
Dergi Editörlüğü, Metin Yazarlığı
Etiketler
aborijin resmi, aborijin sanatı, avustralya yerlileri, düş zamanı, kültür, mitoloji