Fatma YÜKSEL | Grafiti Sahnesinin hayaleti: Banksy kimdir?
Gerçek adı bilinmeyen İngiliz grafiti sanatçısı Banksy, 25 yıldan bu yana dünyanın her yerinden duvarlara garfitilerini bırakıyor.
grafiti, banksy, sokak sanatı, pest control, sanatsal gerilla savaşı, çeviri
905
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-905,qode-listing-1.0.1,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,qode-restaurant-1.0,,vertical_menu_enabled,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,qode-content-sidebar-responsive,transparent_content,qode-theme-ver-12.1,qode-theme-bridge,bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive

Bagkal Dükkanı / Kuruluş Öyküsü

About This Project

Bu Bagkal Başka Bakkal – Bir Kuruluş Öyküsü

Mahallenin en genç esnafı Fatih, her sabah olduğu gibi o sabah da kargalar yemeğini yemeden ekmek teknesini açtı. Akşamdan derli toplu bıraktığı dükkanı, sabah da şöyle bir kolaçan ettikten sonra, simidini peynirini koydu masaya. Çay çoktan yetişmişti simidin imdadına. Kaşla göz arasında indirdi mideye sabah kahvaltısını. Henüz sabahın 6’sını 5 geçmişti ki; minnak Atakan fırladı cıyak cıyak sokağın başından. Kaptığı gibi gazeteleri, hoplaya zıplaya bir Melahat Abla’ya bir Osman Amca’ya başladı sırayla dağıtmaya, ta ki gözden kaybolana dek. Günün ilk siftahını 1 kutu süt 2 yumurta ile yapan Fatih, 2015’in Mayısından beri işlettiği, içi 90’lardan kalma dışı batılılaşma çabasındaki bakkalında tıkılı kalmamak için; hayal dünyasına dalıp gittiği bir sırada kuzeni Turgut girdi içeri: “Bugün çok işim var Fatih, aman beni alıkoyma, toptancılar gelecek 1 saate.” Dükkanın bütün hesap kitap işleri Turgut’tan sorulurdu. Kimsede tek kuruşu kalmasındı, pinti değil tutumluydu. Tutumlu olduğu kadar işletmeci, sosyal medyacı, müşteri temsilcisiydi de. Altından girip üstünden çıktığı Google’ın bile Turgut’un stalklarından kafası karışırdı.

70’ine merdiven dayamış Gül Teyze, her gün olduğu gibi geldi yine 1 paket sigarasını almaya. Öyle rutindi ki, Fatih olağanca koydu paketi tezgaha, Gül Teyze parayı bıraktı ve gitti. Fatih de yanından bir an olsun ayırmadığı elmalı bilgisayarına döndü. Çizdi de çizdi. Filleri fareleri manipüle etti. 1 gün öncekilerle birlikte Turgut’a göstermek için heyecanlandı. Bu nasıl olmuş? Şu böceğin kabuğuna kelebek mi kondursam? Köşedeki gökdelenden logo mu yapsam? Yalnızca elmalı bilgisayarının başına geçince gözleri ışıldayan Fatih, Turgut’un aldırmayışına olsa gerek, yine daldı gitti uzaklara. Ruhunun başka yerlerde dolaştığı kesindi.

Derme çatma bakkalın içini, kendine bile hayrı olmayan klima bir türlü soğutamıyordu. Güneşe ateş etmek isteyen Fatma, bir hışımla attı kendini dükkandan içeri, kolunun altına sıkıştırdığı tuğla gibi kitapla geçti oturdu dükkanın bir köşesine. Fatma da gelince, bakkalın bakkallıktan çıktığı dakikalar başlardı her gün. Ver yansın keten helvam. Fatma, Fatih’in kız kardeşi olur. Aman gelmesinler bir araya dükkanı yıkarlar, yerine düşler ülkesi kurarlar; Turgut da dayanamayıp kendini buluverir Bakkal in Wonderland’da. Rutindir bu. Tasarımlar, reklamlar havada uçuşur, metinler yağar yağmur gibi, yıkılır Instagram. Büyük işler başarırlar. Hayaller hayaller! İşte bunlar hep İstanbul’un Ağustos’unda nem çok para yok derdinden.

O gün bir başkaydı ama hayaller; Melahat Abla bile kulak kabartmıştı sokağın berisinden. Gerçeğe en yakınıydı bu kez. “Keşke!” dedi Fatih ve hemen arkasından coşkun sesiyle “Gelin ulan kuralım şu Bagkal’ı !” . Akşam oldu, dağıldı çil yavruları, kapattı Fatih kepenkleri, en son o çıktı bakkaldan. Eve yürürken aklından geçirdi: “O Bagkal bu bakkal değil!”

Gel zaman git zaman geçti az buçuk zaman. Kapattılar bizimkiler bakkalı, hem de ne sevinçle. Melahat Abla ağladı mutluluktan: “Ruhu kaçmış buranın ayol !” derdi. Vurdu takvimler Eylül’ü, açtılar yeni Bagkal’ı. Verdiler eline afişi, Atakan hoplaya zıplaya dağıtmaya gitti. “Bizim bakkalı Bagkal yaptık hayallerimizi yaşıyoruz, bu mutlu günümüzde sizleri de aramızda görmek istiyoruz.” diye de not düştüler afişin okkalı yerine.

Hadi hayırlısı, bindik bir alamete gidiyoz kıyamete…

Tarih
Kategori
Kurumsal Metinler, Metin Yazarlığı
Etiketler
kuruluş öyküsü, kurumsal metinler, reklam ajansı