Fatma YÜKSEL | Grafiti Sahnesinin hayaleti: Banksy kimdir?
Gerçek adı bilinmeyen İngiliz grafiti sanatçısı Banksy, 25 yıldan bu yana dünyanın her yerinden duvarlara garfitilerini bırakıyor.
grafiti, banksy, sokak sanatı, pest control, sanatsal gerilla savaşı, çeviri
763
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-763,qode-listing-1.0.1,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,qode-restaurant-1.0,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-12.1,qode-theme-bridge,bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive

Çocuklarda 0-6 Yaşın Önemi

Bir çocuğun beyin gelişimi, doğumundan sonraki 6 yıl içinde büyük oranda tamamlanmış olur ve hayatları boyunca sahip olacakları tüm davranış biçimlerinin yaklaşık %70’i 0-6 yaş döneminde şekillendiği görülmektedir. 0-6 yaş aralığı bu yönden bakıldığında çocuk gelişimi için oldukça önemlidir.

0-6 yaşın ilk yarısı, 3 yaşına kadar olan evre, çocukların bilinçdışı bir şekilde çevrelerindeki her şeyi alımladığı zihinsel dönemdir. Görsel-Dokunsal-İşitsel olmak üzere bu dönemdeki tüm dış uyaranlar çocuğun zihni tarafından bir sünger gibi emilir. 3-6 yaş evresinde ise çocuklar, ilk evrede bilinçdışı olarak alılmadıkları her şeyi bilinçli hale getirmeye başlarlar.

0-6 yaş arası insan beynindeki nöronlar en aktif dönemindedir. Bu sebeple doğuştan gelen kalıtımsal özellikler ile birlikte bu evrede çocuğun deneyimleri beyin gelişimini direkt etkilemektedir. Yine bu dönemde çocukların nörofizyolojik mekanizması hızlı, hafıza kaydı ve algıları güçlü, örenme gücünün ise en yüksek olduğu dönemdir. İletişim ve dil gelişimin en önemli evresidir; konuşma becerisi ve hazinesi bu yaş aralığında zenginleşir.

0-6 yaş dönemi, çocukların kendilerini ve çevreyi keşfettikleri, ayrıca özgüvenlerini kazandıkları dönemdir. Doğru yönlendirme ve aktiviteler, çocukta farkındalık duygusunu geliştirir, dikkat eksikliğini azaltır ve sosyal bir birey olmalarına katkı sağlar. 0-6 yaş evresinde doğru temeller atılmazsa, ileriki yaşlarda becerilerin kazanılması çok daha zor; kimi zamansa imkansız olur.

Sağlıklı gelişime olumlu etki eden en temel şey; ebeveyn ve çocuk arasında sağlıklı bir iletişim bağının kurulması, ilgi ve sevginin çocuğa gösterilmesidir. Bunları destekleyici olarak sosyal aktiviteleri kendi başına yapmasını çocuğa öğretmek, dokunsal-işitsel-görsel zekanın oluşumuna yönelik eğitimler vermek, oyun oynamak beynin gelişimini olumlu yönde etkiler.

Ebeveynler 0-6 yaş döneminde çocukla kuracağı iletişimin ne denli önemli olduğunun bilincinde olup ve çocuğu doğru gözlemleyip, eylemlerinde ona ket vurmadan, çocuğun potansiyel yeteneklerini keşfetmeye yönelik kendilerini de mutlaka bilinçlendirmelidir.

Gelişim Tablosu: 5 Önemli Dönem

Süt Dönemi 0-2 Yaş
Oyun Dönemi 2-6 Yaş
Okul Dönemi 6-12 Yaş
Ergenliğe Giriş Dönemi 11-12 Yaş
Ergenlik Dönemi 12-18 Yaş
Tarih
Kategori
Dergi Editörlüğü, Metin Yazarlığı
Etiketler
0-6 yaş, çocuk gelişimi