Fatma YÜKSEL | Grafiti Sahnesinin hayaleti: Banksy kimdir?
Gerçek adı bilinmeyen İngiliz grafiti sanatçısı Banksy, 25 yıldan bu yana dünyanın her yerinden duvarlara garfitilerini bırakıyor.
grafiti, banksy, sokak sanatı, pest control, sanatsal gerilla savaşı, çeviri
766
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-766,qode-listing-1.0.1,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,qode-restaurant-1.0,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-12.1,qode-theme-bridge,bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive

Çocuklarda Dil Gelişim Süreci

Çocuğun dil edinimi bir koordinasyon içerisinde gelişir. Bu koordinasyonun öğeleri arasında aile, yakın çevre, okul, toplum, kültürün yanı sıra günümüz iletişim ve teknoloji araçları olan TV ve interneti de sayabiliriz. Bu öğelerin olumlu olduğu kadar olumsuz etkileri de mevcuttur. Sağlıklı bir dil öğrenim süreci için aile, yakın çevre ve eğitmenler oldukça duyarlı olmalıdırlar. Çocukların dil eğitimi gerçekleşirken, dilin kültür ve tarih taşıyıcısı olduğu unutulmaması gereken bir unsurdur.

2 yaştan itibaren, yıllara göre bir çocuğun dil gelişim aşamaları

2 yaş öncesi çocuklarda sesleri çıkarma, anne gibi kelimeleri yarım yamalak taklit etme çabası görülmektedir.

2 Yaş 2 yaşında bir çocuğun kelime dağarcığında 200-300 kelime vardır. Çocuk bu evrede sürekli karşılaştığı nesnelerin adını öğrenir ve içinde aşağı, yukarı gibi zarfların da olduğu kısa cümleler kurmaya çalışır.
3 Yaş 3 yaşındaki bir çocuk 900-1000 arası kelime dağarcığına sahiptir. Kelimelerle oynamaya başlar.
4 Yaş 4 yaşındaki bir çocuk 1500-2000 kelime dağarcığına sahiptir. Bu yaş grubundaki çocuklar daha karmaşık cümleler kurmaya başlar. “Neden,Niçin?” gibi soruların çok fazla sorulmaya başladığı dönemdir.
5-6 Yaş Dil öğrenim sürecinde, gramer kurallarının %90’ı 5-6 yaşlarında tamamlanır. Bu yaş grubundaki bir çocuk, artık duygu ve isteklerini ifade etmeye başlar. Konuşabilme yetisi olarak 2000-3000 kelime dağarcığına, anlama yetisi olarak da 20.000-24.000 arası kelime dağarcığına sahip olurlar.
7 Yaş Bu evrede okul dönemine başlamış olan çocuk, artık 50.000 civarında kelimeyi anlayabilecek kapasitededir.

 

**“Dil Öğrenimi” üzerine Noam Chomsky gibi dilbilimcilerin yaklaşımlarını buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Tarih
Kategori
Dergi Editörlüğü, Metin Yazarlığı
Etiketler
çocuk gelişimi, çocuklarda dil gelişimi, dağarcık, noam chomsky