Fatma YÜKSEL | Grafiti Sahnesinin hayaleti: Banksy kimdir?
Gerçek adı bilinmeyen İngiliz grafiti sanatçısı Banksy, 25 yıldan bu yana dünyanın her yerinden duvarlara garfitilerini bırakıyor.
grafiti, banksy, sokak sanatı, pest control, sanatsal gerilla savaşı, çeviri
758
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-758,qode-listing-1.0.1,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,qode-restaurant-1.0,,vertical_menu_enabled,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,qode-content-sidebar-responsive,transparent_content,qode-theme-ver-12.1,qode-theme-bridge,bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive

Meksika’nın Devasa Su Altı Müzesi: MUSA

About This Project

MEKSİKA’NIN DEVASA SU ALTI MÜZESİ: MUSA

Meksika’nın Karayip kıyılarındaki Cancun kenti, dünyanın en büyük ve en ünlü su altı müzesi olan MUSA’ya ev sahipliği yapıyor. Cancun’u çevreleyen denizin açıklarında yer alan müzenin kurucusu fotoğrafçı ve heykeltıraş olan Jason deCaires Taylor.

Taylor bu müzeyi neden kurmak istediğini şöyle ifade ediyor: “Dalış hocası olduğumda, mercan kayalıklarının nasıl yok edildiğine şahit oldum, bu da beni yapay resif olarak hizmet verebilecek bir sanat eseri yapma fikrine götürdü. İnsanların doğaya karşı gelmediği, doğayla uyum içinde yaşadığı bir imge yaratmak istedim. Buradaki “insanlar” bir habitat oluşturacak. Böylesi bir güzelliği benim ellerimle üretmem mümkün değil, bunu sadece doğa yapabilir.”

Taylor, heykellerin su altı dünyasında doğal bir parça olabilmesi için PH değeri nötr olan, dayanıklı bir çimento kullanmış. Heykeller özel malzemesi sayesinde doğal hayata uyum sağlayıp, yapay resif görevi görüyor. Bu sayede mercanlar ve çeşitli deniz canlıları heykellerin üzerine yuvalanıp, onları ev edinebiliyor ve bir yandan da görünüşlerini zaman içinde olağanüstü şekillerde değiştirebiliyor.

Toplam ağırlığı 200 tonu geçen ve 450 tane gerçek insan boyutundaki heykelden oluşan koleksiyon, 420 m2’lik bir alanı kaplıyor. Sergiyi dalgıçların yanı sıra şnorkelli yüzücülerin de ziyaret edebilmesi için heykeller dört ve sekiz metre derinliklerindeki iki ayrı galeride toplanmış: Salon Manchones ve Salon Nizuc.

Taylor, MUSA projesine başlamadan önce Grenada’da açtığı sergiyle sesini duyurmuştu. Bu sergide yer alan Vicissitudes isimli çalışması, altı ayda tamamlanan ve toplam ağırlığı on beş tonu bulan 26 çocuk heykelinden oluşuyor. Taylor figürleri önce tek tek denizin dibine indirmiş ve birleştirebilmek için bir hafta boyunca denizin altında çalışmış. Yaklaşık 650.000 liralık başlangıç bütçelerinin büyük bir kısmı Meksika hükümeti tarafından karşılanırken, bölgenin gelişmesini isteyen kişi ve kuruluşlar da bağışlarıyla projeye destek vermiş.


 

*Aynı zamanda editörlüğünü yaptığım Duvardaki Sanat dergisinin 1. sayısı için yazmış olduğum içeriktir. Dergi henüz tasarım aşamasında olduğu için link yönlendirmesini çalışmalar bittikten sonra güncelleyeceğim.*

Tarih
Kategori
Dergi Editörlüğü, Metin Yazarlığı
Etiketler
cancun, doğa, Jason deCaires Taylor, karayip, meksika, musa, müzesi, su altı