Fatma YÜKSEL | Grafiti Sahnesinin hayaleti: Banksy kimdir?
Gerçek adı bilinmeyen İngiliz grafiti sanatçısı Banksy, 25 yıldan bu yana dünyanın her yerinden duvarlara garfitilerini bırakıyor.
grafiti, banksy, sokak sanatı, pest control, sanatsal gerilla savaşı, çeviri
682
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-682,qode-listing-1.0.1,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,qode-restaurant-1.0,,vertical_menu_enabled,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,qode-content-sidebar-responsive,transparent_content,qode-theme-ver-12.1,qode-theme-bridge,bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive

Mural İstanbul

About This Project

Sokak sanatı konu olduğunda kelime anlamı duvar resmi olan Mural, genellikle Grafiti ile karıştırılır. 1960’lardaki ilk oluşumlarından bu yana, hala bazı kesimlerce vandallık olarak nitelendirilen Grafiti, illegal bir sokak sanatı akımıdır. Grafiti üzerine merak ettikleriniz için; daha önce ele aldığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Mural sanatının geçmiş temeli Grafiti’ye dayansa da aralarında farklar vardır. Öncelikle Grafiti, yazı temelli bir sanattır ve sanatçılarının çalışma alanları tüm şehri veya ülkeyi kapsayabilmektedir. Grafiti sanatçıları toplu taşıma araçlarından bazı kamu mallarına kadar çizim yaparak sanatlarını icra ederler. Mural sanatçıları ise yazı karakterinden ziyade resim yolu ile kendilerini ifade ederler ve yalnızca yasal olarak izinleri olan duvarlarda çalışmalarını sergilerler. Grafitti ile aralarındaki en temel ayrılık budur. Fakat resmi ve yazıyı birleştiren hem grafiti hem de mural sanatçıları da mevcuttur.

2017 “Mural İstanbul Street Art Festival”’den kısa bir video izlemek için buraya tıklayınız.

Dünyanın pek çok ülkesinde gerçekleştirilen Mural Festivali, İstanbul’da da 2012 yılından beri “Mural İstanbul Street Art Festival” adıyla giderek betonlaşan yaşam formuna karşı eleştirel niteliği ile cansız duvarlara hayat veriyor. İstanbul’da bugün başlayan festival, 20 Haziran-8 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek ve bu yıl da önemli sanatçılara ve sanat eserlerine ev sahipliği yapacak.

Kadıköy Rasimpaşa ve Osmanağa mahallelerinde gerçekleşecek olan festival, açıkhava festivali olduğu için eserlerin yapım aşamaları, festival tarihleri içerisinde belirlenen adreslerde günün her saatinde izlenebilecek.


 

Yayımlandığı web adresi buradadır.

Tarih
Kategori
Blog, Metin Yazarlığı
Etiketler
art, duvar resmi, Grafiti, mural istanbul, mural sanatı, Sokak Sanatı