Fatma YÜKSEL | Grafiti Sahnesinin hayaleti: Banksy kimdir?
Gerçek adı bilinmeyen İngiliz grafiti sanatçısı Banksy, 25 yıldan bu yana dünyanın her yerinden duvarlara garfitilerini bırakıyor.
grafiti, banksy, sokak sanatı, pest control, sanatsal gerilla savaşı, çeviri
939
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-939,qode-listing-1.0.1,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,qode-restaurant-1.0,,vertical_menu_enabled,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,qode-content-sidebar-responsive,transparent_content,qode-theme-ver-12.1,qode-theme-bridge,bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive

Reklam Nedir?

About This Project

Reklam Nedir?

Reklam pek çok farklı disiplin öğesinin bir araya gelmesi ve yeni bir yapıya dönüştürülmesi ile ortaya çıkan iletişim sürecidir. Reklamı yalnızca tüketim kültürünün maşası olarak değerlendirmek, oldukça yanıltıcı olacaktır. Reklam kavramını özümseyebilmek ve ona farklı bir bakış açısından yaklaşabilmek için; reklamı resim, fotoğraf, edebiyat, sinema, tiyatro, teknoloji, müzik, yaşayan bölgesel diller veya kültürler, sosyoloji, psikoloji, mimari, tıp, fizik gibi sayabileceğimiz daha birçok disiplinin penceresinden ele almamız gerekir.

Reklam görsel, işitsel veya yazınsal temasına uygun olarak; iletişim sürecinin taşıdığı mesajı yukarıda belirttiğim disiplinler aracılığı ile doğru yere ulaştırabilir ve muhakkak yine kendi temasına uygun olarak bir tarza sahip olmalıdır. Başarılı reklam, yalnızca ürün ve satış odaklı değil; aynı zamanda marka imajını sağlamlaştıran bir çizgide ilerlemelidir. Bu da bir reklamın “kullan at” çerçevesinden değil; “kullanmadan önce düşün” çerçevesinden baktırabilmesini gerektirir. Hedef kitlesini düşünmeye yönelten reklamlar, markanın uzun vadeli işleyişinde liderliği elde tutmasını sağlar.

Pazarlama biliminde tüm tanıtım çalışmaları pazarlama iletişimi olarak tanımlanır. Bunun altında pazarlamanın iletişim kavramı ile arasındaki sıkı bağ yatmaktadır ve pazarlama iletişiminin temelinde semiyoloji yani göstergebilim yer alır. Pazarlama iletişimi işaretler, sözler ve sembollerle kurulur. Pazarlamada sembolik iletişim aracını kullanmak reklamın en temel fonksiyonunu meydana getirir. Bunun en basit örneği markaların logolarıdır. Hedef kitlenin zihnine yerleşmiş bir marka logosu, tek başına bir reklamdır artık. Bunun değişkenlerini ise yine yukarıda saydığım disiplinler etkiler.

Oldukça vikipedik bir bilgi ile yazımı toparlayacak olursam; reklamın tarihi M.Ö. 3000’li yıllara kadar uzanır. Kasaba tellallarının esir satarken bağırarak alıcılara ulaşma çabaları, ilk reklam örnekleri olarak kabul edilir. İlk yazılı ilan da yine aşağı yukarı aynı döneme (M.Ö. 3000’li yıllar) denk gelmektedir. Bu yazılı ilanın Mısır’da papirüs üzerine yazılan ve sahibinden kaçan bir kölenin geri dönmesini isteyen bir ilan olduğu tahmin edilmektedir. Bugün bildiğimiz yönüyle ise reklam, 15.yy.’da Gutenberg’in matbaayı icat etmesiyle başlar. Şeklinde uzayıp giden reklam tarihinin, aslında bir kitle iletişim çalışması olduğunun bilincindeyiz. Farklı bakış açılarının, yeni fikirlerin, zaman zaman eski geleneğin sıkı birer gözlemcileri olarak, reklam tarihinin 21.yy.’ında “Başarılı reklam nasıl olmalıdır?” sorusunun cevabını 5 çayında konuşmaya ne dersiniz?

 

Tarih
Kategori
Blog, Metin Yazarlığı
Etiketler
bagkal, reklam