Fatma YÜKSEL | Grafiti Sahnesinin hayaleti: Banksy kimdir?
Gerçek adı bilinmeyen İngiliz grafiti sanatçısı Banksy, 25 yıldan bu yana dünyanın her yerinden duvarlara garfitilerini bırakıyor.
grafiti, banksy, sokak sanatı, pest control, sanatsal gerilla savaşı, çeviri
688
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-688,qode-listing-1.0.1,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,qode-restaurant-1.0,,vertical_menu_enabled,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,qode-content-sidebar-responsive,transparent_content,qode-theme-ver-12.1,qode-theme-bridge,bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive

Su Altı Dünyasının Yenilikçi Fotoğrafçısı Nejdet Demirtaş

About This Project

Aramıza katılan değerli sanatçımız Nejdet Demirtaş‘a Duvardaki Sanat ailesi olarak teşekkür ederiz.

Nejdet Demirtaş Kimdir?

1983’te amatör olarak fotoğrafçılığa başlayan Nejdet Demirtaş’ın fotoğraf ile olan hikayesi, 2000 yılında dalmaya başlaması ve su altı fotoğrafları çekmesiyle devam ediyor. O yıllarda yalnızca su altının canlı dünyasını fotoğraflayan Demirtaş, sonraları politik, toplumsal ve sosyal sorunları ele alan projeler oluşturup, su altı dünyasını ve politik fotoğraflarını aynı çatı altında buluşturmayı başarıyor.

Fotoğrafı, bir düşünceyi yansıtma biçimi olarak adlandıran Demirtaş, kendi deyimiyle; hayat ve dünya ile kurduğu bağdaki rahatsızlıklarını dile getirebilmek için fotoğrafın evrenselliğini kullanıyor. Sosyo politik konuları süreklilik içerisinde proje bazlı çalışarak su altı dünyasında fotoğrafa dönüştüren Nejdet Demirtaş, dünya çapında bunu gerçekleştiren tek fotoğrafçı diyebiliriz.

İlk sosyo politik su altı fotoğraf projesine Gezi Parkı eylemlerinde akıllara kazınan ‘Kırmızılı Kadın’ın uyarlaması ile başlayan Demirtaş, bugüne kadar MadencilerÇocuk GelinlerDardanel’in ÇocuklarıKadına ŞiddetTeknolojik Tutsaklık gibi birbirinden değerli projelere imzasını atmıştır.

Kadına Şiddet Fotoğraf Projesi

Toplum olarak üzerine eğilmemiz gereken politik ve sosyal meseleleri özel projeler kapsamında su altı dünyasında, kendi kompozisyon teknikleri ve anlatı biçimi ile birer sanat eserine dönüştüren Nejdet Demirtaş’ın eserlerini sizin için sergiliyoruz. Değerli sanatçımızın “Kadına Şiddet” projesine ait eserlerini, Duvardaki Sanat aracılığıyla bir ömür duvarlarınızda ölümsüzleştirebilirsiniz!

1.”Sinsi Aşk”

‘Kadına Şiddet’ projesine ait ‘Sinsi Aşk’ adlı eser ile böylesine önemli toplumsal bir sorunu kendine has yorumuyla bir kez daha gözler önüne seren Nejdet Demirtaş, bir elindeki çiçeği kadına uzatırken arkasına sakladığı elinde bıçak tutan erkek figürünü kullanarak, projesinin temasına yönelik oldukça eleştirel bir anlatı yakalamış.

Esere buradan ulaşabilirsiniz.


 

Yayımlandığı web adresi buradadır.

Tarih
Kategori
Blog, Metin Yazarlığı
Etiketler
fotoğrafçılık, konsept, nejdet demirtaş, sualtı, sualtı dünyası